Moje dziecko mnie nie słucha

“Moje dziecko mnie nie słucha”, “Muszę powtarzać kilka razy”, “On odchyla się od swoich spraw tylko wtedy, gdy na niego ” —dość często można usłyszeć od osoby dorosłe skargi tego rodzaju. Ale, starając się “dotrzeć” do dziecka, rodzice używają “dorośli” metody, które maluszek jeszcze nie jest w stanie zrozumieć. Dlatego, aby być wysłuchanym, trzeba tłumaczyć wszystko w języku dostępnym dziecku. Tutaj mamy i taty i borykają się z problemami, ponieważ nie mogą znaleźć właściwe podejście. W rezultacie ktoś, kto zwraca się o pomoc do psychologów, ktoś szuka porady na forum, ktoś powinien rady starszego pokolenia. W tym artykule zebraliśmy wskazówki psychologów dziecięcych, które pozwolą rodzicom nawiązać kontakt z dziećmi, bez krzyków i niepotrzebnych nerwów.
1. Kontakt wzrokowy

Dziecko zanurzone w grę. W tym samym czasie ktoś z rodziców prosi go, aby coś zrobić. Dorosły w pewności, że dziecko go słyszy. Jednak jeśli dziecko i słyszałem coś, to nie nadał znaczenia (bo gra o wiele bardziej interesujące), i nadal zajmować się swoimi sprawami. Wtedy dorosły musi się powtarzać w kółko przechodzić na wołanie, aby w końcu dziecko “raczył” oderwać się i słuchał. A przecież wszystko dlatego, że nie został nawiązany kontakt wzrokowy między nim a rodzicem. Dlatego na początek upewnij się, że dziecko na pewno słyszy i słucha (spójrz mu w oczy, dotknąć, można nawet wziąć za rękę), a dopiero potem opisz swoje pragnienia lub wskazówki. Dla pewności możesz poprosić dziecko, aby powtórzyć to, co zostało mu powierzone (tak, on da jak by coś załatwić samemu sobie, a w tym przypadku i wykona go gdzie chętniej).
2. Wszystko na raz

Po powrocie razem z dzieckiem z wycieczki, rodzic zwraca się do niego: “Rozbierz się, umyj ręce i siadaj do jedzenia”. Dla dorosłego zdanie jest w miarę normalne, ale dziecko w kropce: aż wiedział jedno zadanie, wyrazili mu jeszcze dwa. W końcu stoi w przedpokoju, nie wiedząc, co dalej robić. I wtedy zaczyna się: “co Ty, nie słyszałeś?”, “Długo cię czekać?” “Mam powtórzyć jeszcze raz?”. Możliwe, że dziecko z radością wykonał wszystko, co mu powiedziano, ale gdyby zadania były kolejno, jedna po drugiej. Wszystkie wskazówki, wyrażone raz, , tylko wprowadzają go w błąd. Dlatego zaleca się, aby zadanie rozbić na kilka, przy czym daje się następujący dopiero po wykonaniu poprzedniego (“Rozbierz się”, “Dobrze, idź umyj ręce”, “Dobrze, a teraz jeść”).
3. Ma wiele znaczeń

“Ci co lubią nosić sweter?”, “Długo będziesz chodzić w brudnych butach po domu?” — podobne zdanie jasne i zrozumiałe dla dorosłych, ale dzieci nie. Oni jeszcze nie znają wszystkich subtelności języka i mowy, więc podobne zdanie traktują dosłownie, czyli jako poparcie, a nie jako wskazówkę na wypowiedzenie. Aby dziecko skończyłem robić cokolwiek, trzeba powiedzieć mu o tym wprost, jasno, wyraźnie, bez wiele znaczeń. ” sweter”, “Zdejmij brudne buty” — tak to jest, bez podpowiedzi.
4. Zbędne słowa

“Natychmiast przestań się wygłupiać, kiedy apetyt! Pamiętasz, jak ostatnim razem wylał zupę na spodnie? Znowu chcesz pobrudzić?” Oczywiście, dążenie rodziców do zaprzestania niegrzeczne dziecko jasne, oczywiste konsekwencje, tak i powtarza się już nie pierwszy raz. Jednak dziecko po prostu zapomina, starając się wchłonąć tak dużej ilości informacji, o co pierwotnie chodziło i co należy zrobić. Dlatego nie trzeba wspominać przeszłość lub straszenie przyszłością — o wiele lepiej oceniać i dawać wskazówki dotyczące podjętych w tej chwili czynów. Dziecko żyje teraźniejszością — mu znacznie łatwiej zrozumieć informacje odnoszące się do danej sytuacji, — i zrobić z niej wnioski.

Sponsor: Sklep Banaby, który ma w swojej ofercie produkty takie jak łóżeczka dla dzieci  i również materace dla dzieci. Polecamy sklep Banaby.pl